piątek, 18 maja 2012

Stary człowiek i morze

 "Stary człowiek i morze" to książka genialnego Ernesta Hemingwaya. Nie ma w niej jako takiej fabuły. Akcja toczy się co prawda w ciągu kilku dni, ale dotyczy jednego wydarzenia, przez co z początku może zniechęcać, aczkolwiek nie można się tak łatwo poddawać i przeczytać ją trzeba, ale o tym zaraz.

Książka jest o starym rybaku Santiago, przyjaźniącym się z chłopcem o imieniu Manolin. Któregoś dnia młodzieniec odprawia starca na połów (ponieważ tym razem sam nie może z nim płynąć). Santiago łapie jakąś wielką sztukę. Jak się później okazuje jest to ryba Marlin, która jest większa od łodzi i szybko nie da za wygraną. Santiago przejdzie wielką próbę, która będzie testem nie tylko jego siły fizycznej, ale też psychicznej, jego cierpliwości, wytrwałości, mobilizacji, wiary i nadziei...

Do powyższego opisu można by dodać jeszcze 2, 3 zdania i streszczenie byłoby gotowe. Coś jednak w tej książce jest. Jakieś drugie dno, ukryta głębia, która sprawia, że książka naprawdę jest bardzo wartościowa i na pewien sposób nadzwyczajna. Coś mnie w niej urzekło. Nie bez powodu uważam że książka jest genialna. W niedzielę po przeczytaniu jej nie byłam w stanie stwierdzić co sądzę o tej książce. Następnego dnia, zaś, gdy spojrzałam już na to trzeźwo doszłam do wniosku, który brzmiał: "O kurczę ta książka mnie urzekła. Coś w tym jest. NIESAMOWITE." Co mam wam powiedzieć? Ta książka to podstawa, każdy musi ją przeczytać i już. Jako, że jest to lektura gimnazjalna, to każdy będzie miał z nią styczność, jednak nie każdy tak od razu zdecyduje się na przeczytanie jej. Apeluję jednak do wszystkich by książki czytali, bo niektóre mogą być jak ta. Wyjątkowe. No i radzę przeczytać.

Książka o przyjaźni między starcem, a młodzieńcem, opartej na podziwie, opiece... Książka o samotności. O naturze ludzkiej na tle przyrody. Książka o ludzkiej cierpliwości, o teście na wytrwałość. O sprawdzianie charakterów. O postawie duszy człowieka, gdy ciało odmawia posłuszeństwa. O tym do czego jest się zdolnym, jeśli tylko się chce. O wewnętrznej podróży  po zakamarkach duszy, serca i umysłu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz